Akrylowe protezy zębowe - co nas czeka?

Akrylowa proteza to uzupełnienie protetyczne, które daje możliwość odbudowania braków zębowych oraz przywróci funkcję życia oraz estetykę uśmiechu.

Składać się będzie z płyty akrylowej i na tym również osadzonych zębów. Kształt zębów będzie się dobierać indywidualnie do pacjenta. Wykonuje się takie uzupełniania z akrylu, kompozytu a niekiedy nawet z drogiej porcelany.

Rodzaje protez

Wyróżnić można protezy całkowite oraz częściowe. Te całkowite są realizowane przy bezzębiu w szczęce i składają się z protezy górnej oraz dolnej. Całkowita proteza będzie się trzymać w jamie ustnej dzięki temu, że znajduje się tam specjalna mocująca warstwa pomiędzy płytą protezy, szczęką oraz żuchwą. Ponieważ płyta w górnej protezie jest rozbudowana i będzie sięgać aż do końca twardego podniebienia charakteryzuje się tym, że będzie się trzymać dobrze mimo tego, że nie będzie tam zaczepów oraz klamer.

Sprawa wygląda nieco gorzej w przypadku, gdy chodzi o całkowitą dolną protezę. Siła przyssania nie jest tak duża i dlatego pojawić się może problem związany z jej stabilnym utrzymywaniem. Niekiedy może się wysuwać i utrudniać mówienie. W tym przypadku można mówić również o problemie takim jak zanik wyrostków zębodołowych i do dobrego trzymania możliwe, że będzie trzeba postawić na dwa dodatkowe implanty, na których będzie to zamocowane. Można czasami zdecydować się również na specjalny krem mocujący do protez, który przyczepność w jakieś mierze będzie w stanie zwiększyć. Protezy częściowe wykonuje się, gdy brakuje kilku albo kilkunastu zębów.

Płyta protezy będzie zredukowana całkowicie. W takim przypadku siła przyssania oraz trzymanie protezy będzie mniejsze. W tym przypadku głównie będzie ona trzymana z użyciem specjalnych metalowych klamer, które wykonuje się na własnych zębach. Niekiedy jednak sytuacja wygląda tak, że będzie trzeba je ułożyć na przednich zębach i tym samym będą one widoczne a to estetycznie nie będzie udana kompozycja.

Mocowanie protez dentystycznych

Pacjentom niekiedy takie metalowe elementy zaczynają przeszkadzać i wyciągają druciki. To jednak błąd, ponieważ sprawić może, że będzie mniejsza stabilizacja takiej protezy i tym samym trudno będzie sobie z nią poradzić.

Mogą się także zacząć pojawiać przemieszczenia, może to grozić wypadaniem. Optymalnie będzie można montować cztery klamry na najbardziej oddalonych zębach. Myśleć można także o realizacji mikroprotez, które następnie będą dawały możliwość utrzymywania gotowego wypełnienia na miejscu. Niektórzy pacjenci nie chcą stosować klamer ze względów estetycznych i chcą szukać innych opcji dla siebie.

Story Page