Jaką protezę wybrać: stałą czy ruchomą?

Nawet osoby, które bardzo dbają o swoje zęby muszą liczyć się z ich utratą. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z leczenia protetycznego. Współczesna protetyka ma do zaproponowania kilka rozwiązań. Rodzaj protezy, która będzie mogła być dla nas wykonana zależy od ilości utraconych zębów oraz od zasobności naszego portfela. Do wyboru mamy uzupełnienia stałe i ruchome.

Do stałych uzupełnień protetycznych należą implanty, licówki i wkłady koronowe. Do najbardziej prostych należą te ostatnie. Ich zadaniem jet odtworzenie części koronowej zęba. W niektórych przypadkach zastępują one także tradycyjne wypełnienie. Jeżeli chcemy poprawić kształt i kolorów zębów możemy zdecydować się na licówki. Są to bardzo cienkie nakładki wykonane z porcelany, które są mocowane na zewnętrznej powierzchni zęba. Są więc także zaliczane do protez stałych. Innym rodzajem protezy stałej jest korona, którą mocuje się na wkładzie koronowo-korzeniowym lub na oszlifowanym zębie. Do protez stałych zaliczany jest również most. Pozwala on uzupełnić brak kilku lub jednego zęba. Za filar tego mostu służą własne zęby pacjenta. Coraz częściej jednak w chwili obecnej mosty wykonywane są na implantach. Można nimi uzupełnić ubytek wielu zębów, ich wadą jest ich cena, należą do bardzo drogich uzupełnień. Dlatego o wiele częściej są wybierane rozwiązania tradycyjne, które są znacznie tańsze.

Protezy ruchome

Wśród tych protez wyróżniamy: overdenture, szkieletowe i ruchome. W przypadku tych uzupełnień można mówić o protezach całkowitych lub częściowych. Protezy całkowite mogą być typu osiadającego. Oznacza to, że opierają się one na błonie śluzowej, które pokrywa wyrostek zębodołowy. Protezy szkieletowe są rozwiązaniem lepszym. Ponieważ opierają się one na własnych zębach, nie osiadają. Siła ich żucia jest bardziej naturalna. Są one bardziej stabilne, łatwiej można zadbać o ich higienę. W ich przypadku mniejsze jest także ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. W przypadku pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby jedynym rodzajem uzupełnienia są protezy całkowite. Te górne nie dostarczają żadnych problemów w noszeniu, ale gorzej jest w przypadku protezy dolnej, która bardzo często jest mało stabilna.

Story Page