Co to jest leczenie protetyczne?

Protetyka, inaczej leczenie protetyczne, to nanoszenie na uzębienie pacjenta specjalnie wykonanych uzupełnień, które ogólnie nazywane są protezami. Protezy mają za zadanie uzupełnić braki we fragmentach narządu żucia. Mają też za zadanie zahamować pojawiające się zniekształcenia w uzębieniu oraz hamować choroby jamy ustnej jakie mogą się pojawić w wyniku utraty uzębienia. Proteza jest sztucznym wytworem, nie stanowi w żaden sposób zespolenia biologicznego jak to się dzieje w przypadku implantów.

Protezy wykonywane są przez specjalistów na podstawie układu narządu żucia i mają stanowić niemal idealny wzór pierwotnego uzębienia. Odtwarzają zęby które zostały wcześniej utracone lub zniszczone, ale także mogą pomóc w przypadku upośledzenia jamy ustnej lub też stanowi ratunek dla nieestetycznego wyglądu. Jednak pomimo nowoczesnych materiałów i procesów wytwarzania protez, pozostanie na zawsze ciałem obcym dla naszego organizmu, nie do końca w pełni satysfakcjonującym jej użytkownika. Zawsze będzie się pojawiał pewien dyskomfort przy jej użytkowaniu i nigdy nie zastąpi perfekcyjnie własnego uzębienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze dbać o własne żeby, nie zaniedbywać leczenia i nie doprowadzić do utraty jak najdłużej swojego uzębienia.

Niestety w praktyce dentystycznej często okazuje się, że nawet systematyczne leczenie i regularna pielęgnacja nie zawsze pozwolą na całkowite pozbycie się problemów z zębami. Niekiedy zęba nie da się uratować i wówczas dentysta wraz z pacjentem podejmują decyzję o jego usunięciu. W tym przypadku należy bardzo szybko zadbać o uzupełnienie barku uzębienia, ponieważ wpłynie to negatywnie zdrowie, funkcjonowanie i wygląd całego narządu żucia. Wybierając rodzaj protezy należy brać pod uwagę wiek pacjenta, ilość brakujących zębów, finanse jakimi dysponuje pacjent, kształt zgryzu, miejsce braku zęba, stan dziąsła, oraz oczekiwania pacjenta i jego nawyki higieniczne.

Bardzo wiele osób wstydzi się przyznać do używania protez zębowych, co jest niezrozumiałe, ponieważ większym wstydem powinno być zaniedbane uzębienie, jego braki i nieleczone ubytki. Współczesne protezy to piękny uśmiech i wygląd, który staje się duma użytkownika.

Story Page