Uzupełnienie brakujących zębów - mosty protetyczne

Mosty protetyczne wykorzystuje się przy brakach w uzębieniu, do ich odbudowy. Są alternatywą dla protez wyjmowanych i dają poczucie większego komfortu. Mosty protetyczne nie są jednak propozycją dla wszystkich. Wskazania, zakładanie mostów, rodzaje i ceny - o tym poniżej.

Mosty umożliwiają odbudowanie zębów, których brakuje. Korzysta się z zębów własnych, które pozostały u pacjenta. Mosty protetyczne mają dwa elementy - filary oraz przęsła. Filary tworzą korony zębowe (dwie lub więcej), które przytwierdza się na zębach pacjenta w sąsiedztwie miejsca po brakującym zębie. Przęsła to korony, które łączone są filarami. Wstawia się je tam, gdzie brakuje zęba. Mosty protetyczne mocuje się trwale, są więc bardziej komfortowe od protez ruchomych.

Wskazania

Możliwe jest założenie mostów protetycznych jeżeli pacjent ma zęby własne w sąsiedztwie luki zębowej. Będą one filarami. Jeżeli tak nie jest, rozwiązaniem jest implant bądź proteza ruchoma.

Aby wykonać most, trzeba oszlifować zdrowe zęby, które mają tworzyć filary. Warto wspomnieć, że jeżeli posiada się braki w uzębieniu, ważne jest ich uzupełnienie. Ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. Z powodu luk, zęby mogą się przemieszczać, kość szczękowa zanikać, co przyspiesza starzenie się twarzy z wyglądu. Z kolei pozostałości jedzenie, które się tam zbierają, mogą powodować próchnicę istniejących zębów oraz choroby dziąseł.

Uzupełnienie ubytków w zębach

Rodzaje mostów protetycznych

- ceramiczne

- pełnoceramiczne

- kompozytowe bądź akrylowe (zakładane tymczasowo)

Sposób zakładania

Na pierwszej wizycie lekarz sprawdza stan kości i korzeni zębów. Zęby filarowe muszą być odpowiednio położone i być w dobrym stanie. Na drugiej wizycie szlifuje zęby, które będą filarami oraz pobiera wyciski, aby dopasować most do zgryzu. Wybiera również jego kolor. Na oszlifowane zęby zakłada tymczasowy most lub koronę, by je zabezpieczyć. Na trzeciej wizycie, po sprawdzeniu koloru i kształtu, cementuje most.

Powikłania

Możliwe są powikłania po założeniu mostów protetycznych. To m.in. próchnica, zapalenie i martwica miazgi zębowej, uszkodzenia przyzębia. Zęby filarowe mogą nawet wypaść. Z tego powodu to lekarz decyduje, czy najbardziej odpowiedni jest most, czy może implant lub proteza ruchoma. Odpowiednio założony most pacjent może nosić przez wiele lat.

Innym zagrożeniem jest utrata stabilności zębów, odpryski, pęknięcia, przetarcia na koronach. Po latach noszenia mostu kość pod przęsłem zanika z powodu braku stymulacji kości, co nie ma miejsca w przypadku implantów.

Story Page