Jak dbać o uzupełnienia protetyczne?

Własne zęby wymagają właściwej higieny, ale uzupełnienia protetyczne muszą być pielęgnowane jeszcze bardziej starannie. Gromadzą się po nimi resztki pokarmów, które muszą zostać usunięte. Odpowiednia higiena uzupełnień protetycznych polega więc na: regularnym czyszczeniu przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej jednak jest je czyścić po każdym posiłku używając do tego celu miękkiej, dwustronnej szczoteczki i pasty do zębów. Włosie szczoteczki powinno być tak ukształtowane, aby protezę można było oczyścić również w trudno dostępnych miejscach; wyjmowaniu jej wieczorem i przechowywaniu w miejscu suchym.

Do przechowywania protez najlepiej nadają się szczelne, stworzone specjalnie do tego celu pojemniczki. Warto sięgać również po specjalne tabletki do czyszczenia protez. Dezynfekują one protezę, dają uczucie czystości i świeżości, przywracają jej naturalny kolor, a dodatkowo zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi. Właściwa, regularnie wykonywana higiena protetycznych uzupełnień, ich idealne dopasowanie pomoże nam uniknąć przykrego ucisku. Jeżeli ich brzegi zostały dobrze uszczelnione, to resztki pokarmów będą pod nie trudniej się przedostawać, a my unikniemy bolesnych odgnieceń.

Trochę więcej starań wymaga właściwa higiena mostów i koron protetycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym wypadku na okolicę przydziąsłową. To właśnie w tej okolicy najczęściej zbiera się osad i powstaje trudny do usunięcia kamień nazębny. Do higieny jamy ustnej w tym przypadku nie wystarczy jedynie stosować ogólnego przeznaczenia past do zębów i płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Należy także sięgnąć po irygator, które działanie przypomina zasadę działania bicza wodnego. Oczyści on bardzo dokładnie przestrzenie między zębowe oraz miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów. Korzystając z irygatora dodatkowo wykonamy delikatny masaż dziąseł. W przypadku koron i mostów protetycznych zaleca się również stosowanie nici dentystycznych w celu dokładnego oczyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami.

Story Page