7 porad, jak dbać o protezę zębową

Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że dbanie o protezę zębową kończy się na przetrzymywaniu jej w ciągu nocy w szklance z wodą. Niestety, jest to błąd. Na protezie, tak jak na zębach, zbiera się kamień nazębny i cząstki jedzenia, które to mogą doprowadzić do chorób dziąseł. Warto więc wiedzieć jak należy dbać o protezę, by uniknąć niepotrzebnych schorzeń. Odpowiednia higiena protezy to nie tylko kwestia zdrowia, ale również estetyki – zadbane zęby i świeży oddech to nasza wizytówka. Jeśli pozwolimy, by proteza była zabrudzona resztami jedzenia, nietrudno będzie o siedlisko grzybów i bakterii, które doprowadzą do nieprzyjemnego oddechu i zaczerwienionych, spuchniętych dziąseł. Aby tego uniknąć należy czyścić protezę po każdym posiłku.

Oto kilka zasad, swego rodzaju „przykazań”, których powinniśmy przestrzegać, by właściwie zadbać o protezę:

1. Nie zasypiaj z protezą. Staraj się wyjmować ją przed snem, na noc, na co najmniej 6-8 godzin. Ciągłe noszenie protezy jest niezdrowe i może powodować stany zapalne błony śluzowej.

2. Wyjmując protezę umieszczaj ją w suchym, szczelnym pojemniku (odpowiednie pudełeczko otrzymasz z pewnością u swojego stomatologa). Przechowywanie protezy w szklance z wodą to pierwszy krok do tego, by na protezie zasiedliły się grzyby i bakterie, które trudno będzie usunąć (tworzywo, z którego wykonana jest sztuczna szczęka jest porowate stąd problemy z czyszczeniem).

3. Myj protezę szczoteczką do zębów (lub rąk) i mydłem. Pasta do zębów nie jest w tym przypadku zalecana, gdyż zawiera substancje ścierne, które w długim okresie doprowadzą do szorstkiej powierzchni protezy. To z kolei sprzyja tworzeniu się osadu z kawy/herbaty.

4. Raz w tygodniu warto wyczyścić protezę specjalnym proszkiem lub tabletkami (np. Corega Tabs, Protefix Higiena). Do dezynfekcji protezy nie należy używać wody utlenionej, gdyż tworzy ona odbarwienia.

5. Pamiętaj, że higiena jamy ustnej nie kończy się na wyczyszczeniu protezy. Oprócz tego należy również czyścić język (specjalną szczoteczką lub odpowiednio wydzieloną powierzchnią szczoteczki), a także masować dziąsła (miękką szczoteczką).

6. Nie używaj codziennie kremów mocujących do protez, gdyż może to mieć niekorzystny wpływ na Twoją błonę śluzową. Kremy mocujące stosuj wtedy, kiedy naprawdę musisz –przed wystąpieniami publicznymi czy imprezami.

7. Jeśli posiadasz ruchomą protezę, wymieniaj ją co 5 lat.

Story Page