Jak dbać o protezę

Jak dbać o protezę zębową

Tylko codzienne czyszczenie oraz stosowanie środków dezynfekujących pozwala na zachowanie protezy w czystości. Odpowiednia higiena jest bardzo ważna dla zdrowia, estetyki czy też zachowania naturalnego zapachu z ust. Nieczyszczone procesy są dla zębów wielkim problemem i powodują stany zapalne oraz niszczą smak w ustach. Przyczyną będzie tak zwana błona nazębna, która tworzy się w kilka godzin po myciu protezy czy zębów.

Wyjmowana proteza zbudowana jest z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Mikroporowata struktura stanowi środowisko do rozwoju mikoorganizmów również chorobotwórczych. Niektóre warunki są wręcz idealne dla siedlisk grzybów oraz bakterii, które mogą zasiedlać protezę i powodować będą liczne problemy. Duża liczba kolonii bakterii prowadzi do stanów zapalnych na śluzówce i grzybicy jamy ustnej.

Czyszczenie protez

Jeśli chce się dobrze oczyścić protezę należy wszystkie powierzchnie solidnie szorować. Podczas czyszczenia warto trzymać protezę nad naczyniem z wodą, ponieważ jeśli przypadkiem doszłoby do jej wypuszczenia będzie można oczekiwać, że woda ochronią ją przed pęknięciem. Do mycia protez używać należy past takich samych, jakie używamy do czyszczenia zębów. Mają one właściwości przeciwbakteryjne oraz polerujące. Środki sanitarne nie będą nadawać się do czyszczenia protez, ponieważ mogą je niszczyć przez uszkodzenie struktury.

Protetyka

Po wyjęciu oraz dokładnym umyciu należy przechowywać protezę w suchym przewiewnym pojemniku. Nie można jej przechowywać w wodzie, ponieważ to będzie prowadzić do rozwoju grzybów na jej powierzchni, a one mogą tam żyć nawet kilkanaście lat. Protezy co jakiś czas powinno się odkażać w specjalnym roztworze, który niszczy bakterie. Zabieg ten należy wykonywać również o infekcji w obrębie jamy ustnej. Po każdym przebyciu chorób należy dokonywać wymiany na nowe szczotki, ponieważ może do nas wrócić ten problem.

Środki adhezyjne służą do przyklejenia protezy i można je stosować okresowo w czasie adaptacji protezy u pacjentów, którzy mają trudne warunki anatomiczne. We wszystkich innych przypadkach stosowanie tych środków nie będzie wskazane, ponieważ może spowodować stany zapalne czy zanik tkanek podłoża. Jeśli posiadamy protezy całkowite dwa razy w roku trzeba się udać do dentysty na kontrolę. W jamie ustnej dochodzi do zmian, które należy kontrolować.

Story Page