Krótki kurs czyszczenia protez

Utrzymanie protezy jest bardzo istotne, gdyż zapobiega powstawaniu i rozwojowi stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej. Oto kilka zasad, które należy przestrzegać, by ustrzec się nieprzyjemnego oddechu, rozwoju bakterii i grzybów oraz spuchniętych, bolących dziąseł:

1. Prawidłowe czyszczenie protezy polega na dokładnym czyszczeniu całej jej powierzchni. Najwięcej uwagi wymagają części, które mają bezpośredni kontakt z naszymi dziąsłami. Ponadto, czyszczenie protezy powinno trwać od 2-5 minut.

2. Należy pamiętać, iż protezy ruchome (wyjmowane) trzeba czyścić po każdym posiłku przy pomocy odpowiedniej szczoteczki do protez, szczoteczki do zębów o miękkim włosiu lub szczoteczki do rąk (ostatnia opcja jest stosowana w ostateczności). Jeśli, z jakichś powodów, nie mamy możliwości, by dokładnie wyczyścić protezę, powinniśmy przynajmniej ją przepłukać pod bieżącą wodą. Należy przy tym pamiętać, że woda, którą opłukujemy protezę nie może być zbyt gorąca, gdyż może to zdeformować kształt protezy.

3. Do czyszczenia protezy najlepiej używać specjalnych preparatów o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym lub mydła. Najgorszą opcją, dla trwałości naszej protezy, jest czyszczenie jej pastą do zębów (substancje ścierne zawarte w paście mogą ścierać jej powierzchnię). W przypadku uczulenia na substancje zapachowe dodawane do mydeł można zaopatrzyć się w szare mydło (bezpieczne dla alergików).

4. Należy wystrzegać się przechowywania protezy w szklance z wodą, gdyż takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Sztuczną szczękę powinniśmy przechowywać w suchym, szczelnym pojemniczku wyposażonym w ociekacz. Zazwyczaj tego typu pudełeczko otrzymujemy wraz z protezą w gabinecie stomatologicznym. Jeśli nie dostaniemy pojemniczka, możemy go kupić za nieduże pieniądze np. w aptece.

5. Należy pamiętać, by po wyjęciu protezy przepłukać jamę ustną specjalnym płynem z chlorcheksydyną lub płukanką ziołową. Dodatkowo, warto również wymasować dziąsła, np. przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem, by poprawić ich ukrwienie.

6. Dezynfekcję protezy należy przeprowadzać przy użyciu specjalnych tabletek z aktywnym tlenem. Należy to robić co dwa tygodnie. Alternatywą dla tabletek jest przygotowany samodzielnie roztwór wody utlenionej (łyżka stołowa 3% wody utlenionej na szklankę wody).

7. W przypadku przebycia infekcji jamy ustnej, np. opryszczki, zapalenia gardła lub afty, należy koniecznie wykonać odkażanie protezy. Dodatkowo, warto wymienić również szczoteczkę do mycia sztucznej szczęki.

8. W przypadku odłożenia się kamienia nazębnego na protezie należy udać się do specjalisty. Nie wolno usuwać kamienia „domowymi” sposobami, gdyż może to uszkodzić protezę.

9. Osoby, dla których czyszczenie protezy stanowi problem powinny zainwestować w myjkę do zębów – soniczną lub ultradźwiękową. Jej koszt to 30-60 zł.

Story Page